Egy pici baranyai településen a lakók minden évben kisütik adventkor a falu összes házát mézeskalácsból.
A geresdlakiak már 15 éve minden évben adventkor elkészítik saját kis falujuk hű mását mézeskalácsból. Az miniatűr, aprólékosan kidolgozott házacskák egy igazi varázslatos mesevilágot alkotnak. A Mézeskalácsfalunak a régi, napjainkban már nem használt iskolaépület ad otthont.
A pici falu egy varázslatos mesevilág
A Mézeskalácsfalu egy varázslatos kis mesevilág. Az egymás mellett sorakozó, aprólékosan díszített házak látványát, a gyertyafényes kivilágítás még hangulatosabbá teszi.
A Mézeskalácsfaluban nemcsak a lakók házai, hanem a település szűk utcácskái, a templom, a bolt és az iskola is megelevenedik. Még a fák, a kerítések, és a tehenek is szerepelnek rajta. Minden épp úgy helyezkedik el, mint a valóságban.
Az ötlet kitalálója, Kettné Schmidt Tímea, aki saját gyermekeivel minden évben mézeskalácsot sütve készülődtek a karácsonyra. Innen jött az ötlet 2007-ben. Az eredeti szándék egy délutáni iskolai foglalkozás beindítása volt, így az első két falut kizárólag gyerekekkel sütötték. A mesefalu azóta számos változáson ment keresztül.
A falu összes lakója részt vesz az elkészítésében
A kevesebb mint 800 főt számláló kis községben igazi nyüzsgés alakul ki az adventi időszakban. A Mézeskalácsfalu készítésében az összes lakó, a gyerekek és idősek is részt vesznek. Ez egy igazi közös adventi hagyománnyá vált az elmúlt évek során.
Az idei mézeskalácsfalu különlegessége, hogy a kiállítóterem falain megjelentek Geresdlak határon túli testvérvárosai is egy-egy, a tájra jellemző sajátossággal.
Így például a finn sarokban rénszarvasok, a székely Mikóújfalunál székelykapu, medvék láthatók, illetve az osztrák Raaba-Grambach testvértelepülésnél mézeskalácsból megformálták az alpolgármestert és feleségét, aki házuk előtt integet a geresdlakiaknak.