Még 2021-ben nyilvánították történelmi emlékhellyé Petőfi Sándor szülőházát, amely státusz elnyerése mellé egy díszes oszlopot, úgynevezett sztélét is adományozott a Nemzeti Örökség Intézet Kiskőrös városának.
A Petőfi-szülőház felterjesztője Krámer Iván történész-magángyűjtő volt, aki a Kossuth Szövetség korábbi elnökeként a monoki Kossuth Emlékház történelmi emlékhellyé nyilvánítására is benyújtotta javaslatát. Idén először fordult elő, hogy a magyar történelem két nagy személyiségének szülőháza egyszerre kapta meg ezt a kitüntető címet.
A szülőház 1958-ban vált műemlékké részben építészeti értékei, részben Petőfi személyéhez való kötődése miatt. Az 1790 körül épült földszintes, nyeregtetős, náddal fedett, jellegzetes kiskunsági házban jelenleg múzeum működik, amely 1880 óta látogatható.
A Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum a Petőfi 200 emlékévben két új állandó tárlatot is bemutat.
A Költőnek szült anyám című kiállítás Petőfi felújított szülőházában helytörténeti kutatásokra alapozva a helyi jellegzetességekre fókuszál, és bemutatja a Petrovics család kiskőrösi tartózkodását, korabeli kapcsolatrendszerét, a gyermek Petőfi keresztelését, annak dokumentumait, tárgyi világát és a keresztszülőket. A tárlat tematikája reflektál az évek óta folyamatosan megjelenő látogatói kérdésekre, észrevételekre. Célja, hogy illeszkedjen a ház jellegéhez, és megmaradjon az épület atmoszférája.
Tárlat a földszinten
Az emlékmúzeum földszinti tereiben 7 év címmel látható a Petőfi 1842–1849 közé eső rövid, 7 éves alkotói időszakát bemutató tárlat. A kiállítás az életműre koncentrál, de a műveken keresztül megjeleníti a kapcsolódó személyiségeket és a történelmi eseményeket is. A kurátor szándéka szerint megjelennek benne a múzeum saját, egyedülálló kortárs képzőművészeti alkotásai is, jelezve Petőfi költészetének aktualitását.
A szülőház kiállítása Dr. Filus Erika múzeumigazgató, az emlékmúzeum új tárlata Kispálné dr. Lucza Ilona, az Országos Petőfi Sándor Társaság elnökének koncepciója alapján készült.
Az ünnepélyes sztéléavatás és a kiállítások megnyitója a kiskőrösi Petőfi Ünnep kulturális rendezvénysorozaton belül valósult meg. Ezenkívül:
- Szabadtéri kiállítás nyílt a városközpontban lévő Luther sétányon, ahol 2 méter magas, négyzetalapú hasábokon Petőfi Sándor rövid életútjának legfontosabb állomásait láthatjuk.
- A János Vitéz Parkban egyedi kialakítású játékállomásokon János Vitéz történetéhez kapcsolódó feladatokat megoldva haladhatunk végig. A játék egy mobiltelefonos applikáción keresztül működik, így interaktív módon hoz közelebb Petőfi elbeszélő költeményéhez.
- A Petőfi Sándor Művelődési központban Emlékek a kiskőrösi Petőfi-kultusz történetéből címmel nyílik kiállítás.
- A Petőfi szülőház szomszédságában lévő Műfordítói Szoborpark bejáratánál kap helyet a versautomata, amely egy digitális informatikai eszközöket tartalmazó terminál, melynek merevlemezén stúdióban rögzített, elszavalt Petőfi-verseket találunk és hallgathatunk.
Az eltelt évek során újabb, Petőfi-kultuszhoz kapcsolódó létesítmény nyílt, valamint a szoboráthelyezések miatt újabb Petőfi-vonal-állomások létesültek, ezért 2022-ben a tervezők újragondolták a Petőfi-vonalat. Ezzel 11 állomásos rövid túralehetőség alakult ki a főtéren található, Petőfihez kapcsolódó emlékhelyekből.
EBBŐL A 11 ÁLLOMÁSBÓL ALAKÍTOTTÁK KI AZ ÚJ PETŐFI-VONALAT,
amely egy komplex Várostörténeti Digitális Túraútvonal része is egyben. A városközpontban található 27 történelmi emlékmű, szobor és épület mindegyike mellé információs tábla került, amelyeken az éppen látható emlékhely vagy szobor ismertetője található. Emellett az információs táblákon elhelyezett QR-kód leolvasásával megtekinthető minden emlékhelyről egy 2 perces rövid bemutatófilm, amellyel ismereteket szerezhetünk a városközpont emlékhelyeinek történetéről.
A Várostörténeti Digitális Túraútvonal végigjárása tehát egy 27 állomásos szabadidős programlehetőség, amelyen belül önálló egységként egy 11 állomásos Petőfi-vonal-túralehetőség is elérhető.
Az új túraútvonalhoz elkészült egy túrafüzet is, amelyet a helyi Tourinform-irodában lehet igényelni.
(Borítókép: Csatai Ede)